28.Април.2016 /Четвъртък/ 10:12:23, 1343 прочитания, 0 коментара

Български граждани от страната и чужбина изпратиха писмо до президента Росен Плевнелиев, с копие до председателя на Народното събрание - Цецка Цачева, министър-председателя Бойко Борисов и омбудсмана Мая Манолова, с призив да наложи вето на приемащия се в момента Изборен кодекс.

Дълг на българската държава е да изгражда ефективен диалог между обществеността в България и диаспората. Първа крачка за това е приобщаването й към политическия и публичен живот в страната.

Българите в чужбина са с огромен потенциал и желание за работа в полза на родината, който по никакъв начин не се използва в момента. Напротив, вместо да се приобщават чрез осигуряване на по-сериозно участие в изборния процес, с този Изборен кодекс те се отчуждават и отблъскват. В писмото се настоява за вето на абсурдните предложения за закриване на секции и заличаване от списъци и създаване на район "Чужбина" с конкретен брой депутати работещи за правата на гражданите извън страната.

„Ние… с тревога следим случващото се в пленарна зала при обсъждане на Изборния кодекс. Приетите противоконституционни промени са удар по демокрацията и по интересите на всички български граждани, имащи право на глас.” се казва в писмото до Президента.

“Приложено Ви изпращаме петиция, която стартира онлайн на 23-ти април и вече е подкрепена от над 5 000 български граждани. Петицията е отворена и достъпна на адрес: http://www.peticiq.com/143910”

В писмото гражданите призовават за бърза реакция и настояват за среща с Президента в най-близко време за обсъждане на създалата се кризисна ситуация.

Източник: Силвия Атипова, писател sylvia.atipova@gmail.com

13.Февруари.2018 /Вторник/ 08:11:11

Хандбалистките на „Шумен 98” направиха второ домакинкско равенство срещу един от лидерите. След като си разделиха точките с „Етър 64” преди Нова година, сега момичетата на треньора Николай Начев завършиха 30:30 с габровския „Бъки”.

След равенство до 3:3 гостите поведоха в зала „Плиска” с пет гола – 9:14. Все пак шуменки се оттеглиха на почивка с по-малък пасив – 15:17.

През второто полувреме на няколко пъти резултатът беше изравняван – 19:19, 22:22, 23:23...Минути преди края „Бъки” отново дръпна с четири гола – 24:28. Хандбалистките на „Шумен 98” обаче не бяха се предали. След няколко контри, завършени от чудесно включилата се Лидия Бакърджиева, те успяха да изравнят с гол на дясното крило 8 секунди преди края.

Кръстина Касабова потвърди страхотната си форма и завърши с 14 гола. За „Бъки” най резултатна беше Мари Томова с 10 попадения.

До края на първата фаза от първенството в женската „А” група остава само един кръг. С тази точка „Шумен 98” на практика си осигури място в първата четворка.

„ШУМЕН 98” – „БЪКИ” 30:30 /15:17/

„ШУМЕН 98”: 1 Станислава Стоянова, 4 Ива Георгиева – 2 гола, 7 Диляна Христова /капитан/ - 3, 9 Християна Драганова – 2, 10 Десислава Илиева – 2, 12 Десислава Сашева, 13 Марина Валентинова, 16 Фатме Юксел, 17 Ирене Иванова – 1, Кръстина Касабова – 14, 77 Лидия Бакърджиева – 6, 78 Гизем Мазлъмова.

Ст. треньор: Николай Начев.

„БЪКИ”: 6 Лидия Ковачева /капитан/ - 3, 7 Йоана Костова – 3, 8 Карина Съменова, 9 Габриела Цонева, 10 Екатерина Стефанова, 14 Маргарита Христова, 15 Милица Колева, 16 Ивон Дюлгерова, 21 Мадлен Тодорова - 8, 22 Рени Еремиева, 23 Емилия Самуилова – 6, 44 Мари Томова – 10, 55 Ивета Христова, 77 Ванеса Найденова.

Ст. треньор: Веселина Златева.

СЪДИИ: Младен Белов, Галин Караджов.

ДЕЛЕГАТ: Пейо Узунов.

28.Август.2013 /Сряда/ 12:19:14
Взрив на газова бутилка прати 86 годишният Димитър Василев в спешното. Инцидентът станал малко преди обед на улица „Македония 19“ в Шумен. Причината за взрива е изтичане на газ. Мъжът си топлел храна върху газов котлон на терасата, тя е кипнала и загасила пламъка. Газта продължила да изтича, в остъклената терасата. След което последвал взривът. Има нанесени сериозни материални щети, от взрива цялата дограма на терасата е изхвърчала, избити са и още прозорци и врати.  Василев живеел сам, след като преди три месеца съпругата му починала, а синът му живеел в Англия.

Мъжът е настанен за лечение в шуменската болница.
14.Декември.2017 /Четвъртък/ 08:55:09

По три пъти се качваха на ринга в Минск бойците на клуб „Шуменска крепост” Християн Тотев и Пламен Борисов и по три пъти им вдигаха ръцете като победители. За да триумфират за пореден път като европейски шампиони по муай тай – Християн за четвърти, а Пламен за трети път. Двамата шуменци имат и световни титли – две за Християн и една за Пламен.

Дни след този изкачен отново и мечтан цял живот от хиляди спортисти връх, те пак са в скромната зала на клуба в бившия физкултурен салон на бившето Пето основно. Малките пак ги гледат с възхита, мечтаят да бъдат като тях и виждат, че това става с...огромен труд. А шампионите разказаха пред камерата на 6tv.bg за битките в Беларус, за посрещането вкъщи и за поредната експедиция до Тайланд догодина.

Треньорът Галин Методиев бързо пресметна, че 2017-а е най-успешната година за клуба – със световна, европейски, балкански титли и цели 24 държавни шампиони. Той разказа и за двете профи битки в Турция и за турнира в Ниш.

И макар и да е още рано, весели празници от бойците на „Шуменска крепост”!

01.Април.2019 /Понеделник/ 08:40:17

В мач от 21-ия кръг на Североизточната група на Трета футболна лига ”Хитрино” спечели убедително като домакин на „Устрем” /Дончево” с 5:0. При студено за сезона време и силен вятър на градския стадион „П. Волов” домакините имаха пълно игрово надмощие и създадоха много положения, повечето от които бяха проиграни.

В 17-ата минута Христо Александров откри, а в края на първото полувреме Йордан Йорданов удвои от дузпа. След почивката отново Христо Александров, и пак на далечната греда, отклони центрираната топка за 3:0. Веднага след този гол старши треньорът на „Хитрино” Николай Николов направи тройна смяна. Интересно е, че двама от влезлите футболисти вкараха двата гола за крайното 5:0. Първо Евгени Стоянов посрещна отбитата от вратаря топка и с плътен удар я заби в мрежата. В края на мача Максим Недев бе спънат в наказателното поле и сам реализира втората за неговия тим дузпа.

В този кръг “Волов” взе точка след 1:1 при гостуването си на „Тополи 2010”, а „Ботев” загуби в Нови пазар от „Светкавица” с 0:2.

„ХИТРИНО” – „УСТРЕМ” 5:0

1:0 – Хисто Александров /17/, 2:0 – Йордан Йорданов – дузпа /43/, 3:0 – Христо Александров /55/, 4:0 – Евгени Стоянов /66/, 5:0 – Максим Недев – дузпа /86/

„ХИТРИНО”: 13 Харун Якубов, 19 Даниел Желев, 99 Боян Николов, 3 Ивелин Василев, 11 Мехмед Сабри, 8 Йордан Йорданов /23 Максим Недев, 77 Влад Михайлов, 10 Преслав Пасев /6 Евгени Стоянов/, 9 Христо Александров /капитан/, 17 Васил Христов, 20 Явор Тодоров /4 Енес Кахриев/.

„УСТРЕМ”: 12 Иван Иванов, 21 Петър Тодоров, 4 Симеон Симеонов /15 Светослав Валентинов/, 5 Павлин Петров – капитан, 8 Владислав Овчаров /13 Добромир Костов/, 23 Димитър Димитров, 14 Георги Иванов, 6 Силвиян Иванов, 2 Георги Колев, 11 Янко Крумов, 17 Джем Сали.

СЪДИИ: Мартин Иванов – главен, Радослав Георгиев и Светослав Христов – асистенти /Варна/.

ЧЕТВЪРТИ: Николай Стайков /Търговище/.

ДЕЛЕГАТ: Петко Петков /Търговище/.